David Copperfield by Charles Dickens

29. october 2010 at 21:10 | Adelle |  books
Jako první knihu, kterou chci touto formou prezentovat, jsem vybrala Dickensova Davida Copperfielda. Četba této knihy mě velice chytla a jako tehdy začínající čtenář, to byla jedna z nejdelších knih, které jsem do té doby přečetla.
Chtěla bych zároveň upozornit, že obsah knihy je můj vlastní, což znamená, že si nepřeju, aby ho někdo z vás kopíroval. Děkuji

David Copperfield
Charles Dickens
Hl.postavy: David Copperfield, Klára Copperfieldová (později Murdstoneová), Peggotka, pan Murdstone, Jana Murdstoneová, slečna Betsy Trotwoodová
carrefour.blog.cz
Obsah:
Příběh začíná narozením Davida Copperfielda mladšího. Ještě před touto událostí navštíví jeho ovdovělou matku slečna Trotwoodová, sestra Davidova otce. Je přesvědčená, že se narodí děvče, a proto přijela. Chtěla si holčičku odvést, aby toho na matku nebylo moc. Slečna Betsy se ovšem zmýlila, protože se narodil chlapec. Poté David roste a společně s matkou a služebnou Peggotkou, kterou má rád jako svoji tetu, prožívají krásná léta. Když už je mladý pan Copperfiel větší, začíná se jeho matka stýkat s cizím mužem, panem Murdstonem. Chodí pozdě domů a Davida už si tolik nevšímá. Proto Peggotka navrhne matce, aby Davida pustila k ní do rodného Yarmouthu. Matka svolí, a tak Peggotka a David odjíždějí. Tam David zažívá skvělá dobrodružství s Emilkou, neteří Peggotky, ale čtrnáct dní uteče jako voda a David Copperfiel se musí vrátit. Je plný dojmů a zážitků a už se hrozně moc těší na matku.

Když však přijedou domů, David zažije obrovskou změnu. Matka se provdala za pana Murdstonea a už není jako dřív. Už si s ním nehraje, nemazlí a chová se k němu cize. Pan Murdstone se rozhodne Davida učit doma a tím také trápit jeho matku. Když něco špatně vypočítá je bez večeře a později je dokonce i bit. Jednou už to David nevydrží a kousne pana Murdstounea do ruky. Kvůli tomu je 5 dní uvězněn ve svém pokoji. Poté se smí rozloučit s matkou a Jana Murdstoneová (nevlastní babička) ho vyprovází ke kočáru. Ten Davida odveze do Salemského ústavu. Tam David zažívá spoustu pěkných, ale i nemilých zážitků, je dokonce bit ředitelem ústavu! Po prvním pololetí se vrací opět domů. Najde tam matku kojící malé dítě. Později se dozvídá, že je to jeho bratříček. Jelikož pan Murdstone nebyl doma, byla jeho matka k Davidovi milá a vstřícná. Jako kdysi povečeřeli všichni i s Peggotkou u jednoho stolu a povídali si. Druhý den už byl ale stejný jako dřív. A pak přišel den, kdy měl odjet, matka se s ním rozloučila přikázaným způsobem. Když už byl kočár v pohybu ještě na Davida zavolala a dítě, které držela v náručí, vyzdvihla nad hlavu.
David se vrátil do ústavu. Zrovna v den jeho narozenin ho stihne strašná zpráva. Ředitel ústavu mu oznámí, že jeho matka umřela. Proto se David vrací domů na pohřeb matky. Pan Murdstone je zničený, protože zemřelo i malé dítě. Nemá peníze, aby Davida poslal zpátky do školy, a tak se rozhodne jinak. Nechá ho pracovat ve své firmě. David se proto stará sám o sebe. Dostává peníze, za které si kupuje jídlo. Každý měsíc mu Jana Murdroneová posílá oblečení. Davidovi se práce nelíbí, a proto se rozhodne utéct za svou příbuznou slečnou Betsy. Po dlouhé zničující cestě nakonec slečnu Trotwoodovou najde. Ta se rozhodne Davida u sebe nechat a vychovat z něho slušného mladíka.
(obsah psán ve 13 letech)

Ukázka:
" Držel mi hlavu jako ve svěráku, ale nějak jsem se mu přece jen vykroutil a na chviličku jsem ho zadržel a úpěnlivě prosil, aby mě nebil. Zadržel jsem ho však jen na chviličku, protože hned vzápětí mě prudce šlehl; a v témž okamžiku jsem mu zaťal zuby do ruky, kterou mě držel, a prokousl jsem mu kůži do krve. Ještě dnes mi hnusem trnou zuby, když na to pomyslím."

Názor:
Kniha se mi velmi líbila a některé okamžiky se mi vryly do duše. Když jsem knihu četla, byla jsem ještě malá, takže se na ni nyní chystám znovu. Dickens jakožto realista byl vynikajícím vypravěčem a jeho opravdové a syrové popisy jsou dechberoucí. Některé situace mě dojaly a kniha ve mě zanechala velmi rozpolcené pocity. Nevěděla jsem, jestli knihu za skvěle vybarvenou krutost proklínat nebo milovat. A stlále si nejsem jistá.
 


Poll


Comments

1 Rézi Rézi | Web | 29. october 2010 at 21:52 | React

Dickens je úžasný autor a čím mě ještě dostal, byl jeho život...

2 Luci Luci | Web | 29. october 2010 at 22:05 | React

Ale já snad nenapsala nic, co by mohlo znamenat,že si myslím, že ji viníš z rozchodu Dem a Jonase:) a tvuj nazor ti samozřejmě neberu, já taky ne hodne celebrit zmenila kolikrát názor, at uz v dobrém nebo spatném:) jen jsem ti chtela vysvetlit, jak muj komentář toho článku byl myslen, spatne jsi to pochopila:) a rovnou jsem se Ash zastala :D ale o tom se nemá cenu nijak dohadovat:)...jinak k nicemu od Dickense jsem se jeste nedostala, ale v plánu to mám, takze pokud si to nerozmyslim, asi to bude právě David Copperfield :)

3 Niky ツ Niky ツ | Web | 30. october 2010 at 9:32 | React

Děkuju za tenhle článek! chystám se totiž do knihovny a nevěděla jsem, co si půjčím :) tak ted mám zajímavý tip ;)

4 Markéta Markéta | Web | 31. october 2010 at 18:03 | React

Zní to zajímavě a moc pěkně jsi to vypsala ;-)
K tomu hodnocení, ano,je to těžké rozhodnout se, jestli ty opravdové popisy, jak píšeš, jsou pro čtenáře přínosem, nebo mu někde vadí, i já jsem se s tím setkala, např v Sophiině volbě, ale četla jsem ji v době, kdy jsem ještě o válce a poválečné době nevěděla vůbec nic a zřejmě to je ten důvod, možná kdybych ji četla znova, tak bych názor změnila, ale těch 710 stránek mě právě neláká xD Četla jsi ji?
Ale taky si myslím, že dobré,když autor nic neidealizuje a předkládá fakta, jaká jsou, člověk potom líp pozná dobu a třeba i jak to tu prostě všechno funguje x) Ale nečetla jsem tuhle knihu, takže já žádné závěry dělat nemůžu ;-)

5 LaRhette LaRhette | Web | 2. november 2010 at 18:04 | React

Dodnes jsem nevěděla, o čem D. Copperfield je. Ve škole nás podrobně učili další Dickensova díla, u D.C. se nikdo moc nepozastavoval. Ale když pročítám obsah, který jsi mimochodem skvěle sepsala, říkám si, že je to škoda :).

6 Kelly Kelly | Web | 6. november 2010 at 11:29 | React

Obsah jsem si nečetla, protože jsem si tuto knížku zrovna půjčila a jsem teprve na začátku, tak se chci nechat překvapit. Po dočtení se sem určitě vrátím :-) Jen mě překvapilo, že v knihovně tuto knihu měli na dva díly. Chystám se potom na další díla anglických a amerických aurorů.

7 valleria valleria | Web | 6. november 2010 at 12:31 | React

O téhle knížce vůbec nevím, nikdy jsem o ní neslyšela... zvláštní ani ve škole nás o ní neučily... no jsem zas o něco chytřejší :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.