1984 by George Orwell

2. november 2010 at 21:08 | Adelle |  books
Mám hromadu práce, takže se na blog teď moc nedostávám. V té chvilce, co teď mám, bych ráda zveřejnila popis knihy, která výrazně změnila můj pohled na svět a podílela se také na změně chápání některých historických událostí. A nemluvím o ničem jiném než o 1984 od George Orwella.
Žádám vás o dodržení zákazu kopírování! Děkuji

1984
George Orwell
Překlad: Eva Simečková
Hl. postavy: Winston Smith, Julie, O´Brien
carrefour.blog.cz
Obsah:
Příběh se odehrává v Londýně v roce 1984, v naprosto utopickém světě, který je neustále ochromován válkou mezi třemi znepřátelenými velmocemi - Oceánií, Eurasií a Eastasií. Oceánii vládne Velký bratr, postava s nejasnou identitou, kterou všichni obdivují a milují a která tvoří jednu z nejagresivnějších forem totality. Ústřední postavou je Winston Smith, který ve svých myšlenkách pochybuje o dokonalosti Velkého bratra a Strany.

Seznámí se s Julií, ve které nachází spřízněnou duši, jak v lásce tak i v názorech. Užívají si spolu života, co to jde, a to i za cenu, že můžou zemřít. Od jednoho představitele Strany O´Briena se dozvědí o tajném Bratrstvu a Knize, ve které jsou popsány všechny příkoří a nepravdy Strany. Nakonec se však ukáže, že O´Brien je zrádce a muž, který jim pronajímal příjemný pokojík, pracovník Ideopolicie. Winston je naprosto ohavným způsobem mučen, což zapříčiní naprosté vymytí mozku. V závěru příběhu zjišťuje, že miluje Velkého bratra.
(Obsah psán v 16 letech)

Ukázka:
"Hlas z obrazovky stále ještě chrlil hlášení o zajatcích, válečné kořisti a vraždění, ale řev venku trochu ztichl. Číšníci se vraceli ke své práci. Jeden se blížil s lahví ginu. Winston ve svém blaženém snu ani nevěnoval pozornost tomu, že mu dolévá sklenici. Už neběžel, ani nejásal. Byl zase na Ministerstvu lásky, všechno bylo odpuštěno, duši měl bílou jako sníh. Stál před soudem, přiznával všechno, každého obviňoval. Šel bíle kachlíčkovanou chodbou a měl pocit, že svítí slunce. Za ním kráčel ozbrojený dozorce. Dlouho očekávaná střela mu vnikla do mozku.
Vzhlédl k té obrovské tváři. Čtyřicet let mu trvalo, než pochopil, jaký úsměv se skrývá pod černým knírem. Jaké kruté a zbytečné nedorozumění. Jak sveřepě a tvrdohlavě prchal před laskavou náručí! Dvě slzy, nasáklé ginem, mu stékaly ke kořeni nosu. Ale to bylo v pořádku, boj skončil. Zvítězil sám nad sebou. Miloval Velkého bratra."

Názor:
Kniha se mi velice líbila. Velmi mě zaujala podobnost s komunistickým režimem, protože se to také týká nedávné historie nás, našich rodičů či prarodičů. Také jsem byla velmi udivena, jak můžou být lidé tak slepí a co všechno jsou schopni udělat. Asi nikdy nepochopím tu jejich bezmeznou víru ve správnost všeho, co Velký bratr a Strana dělala. Závěr příběhu mě velice dojal, to jak věřil v něco, co vlastně nenáviděl, byla jsem z toho opravdu vykolejená. Kniha se mě hluboce dotkla a silně se podepsala na mém myšlením nad některými otázkami. Myslím, že Orwell je naprosto geniální vypravěč. Nebyla jsem schopna se od knihy odtrhnout. A jsem také velice pyšná na to, že jsem v podstatě donutila přečíst tuto knihu celou třídu. Protože po přečtení a pár komentářích se spustila naprostá řetězová reakce a všichni 1984 slupli jako malinu, včetně mojí mamky.
 


Poll

Které historické období preferujete?

Pravěk
Starověk
Středověk
Novověk

Comments

1 Nine (DH) Nine (DH) | Web | 5. november 2010 at 16:47 | React

Knihu jsem nečetla, ale vzpomínám, jak nám na střední češtinář a zároveň třídní právě také říkal o tom, jak neuvěřitelně Orwell vystihl dobu 80. let, ačkoli kniha vznikla v roce 1948...

2 valleria valleria | Web | 6. november 2010 at 12:34 | React

Tuhle neznám, ale četla jsem Farmu zvířat a moc se mi líbila, bylo to velmi zajímavé a Orwell má očividně takové politické zaměření, takže snad se k ní jednou dostanu :)

3 Rézi Rézi | Web | 6. november 2010 at 14:55 | React

Chtěla bych si knihu přečíst, od George Orwella jsem četla Farmu zvířat a moc se mi líbila - dokázal přesně vystihnou blížící se rěžim - tak jestli budu mít čas, tak si tuto knihu někdy přečtu, ale teď musím ještě do školy načíst asi 20 naučných knížek, tak začínám nestíhat :-)

4 Markéta Markéta | Web | 6. november 2010 at 20:27 | React

Tak tuhle knihu mám na "seznamu" už hodně dlouho, ale ještě jsem se k ní prostě nedostala ;-) Ale od letošního roku ji mám i na seznamu četby k maturitě, takže na ni určitě dojde ;-)
Zaujalo mě, že jak jsi psala, že jsi ji donutila přečíst celou třídu x) To je zajímavé ;-)

5 LaRhette LaRhette | Web | 7. november 2010 at 14:59 | React

1984 jsem si vždycky chtěla přečíst, snad se na ni brzy dostane řada. Tvá skvěle napsaná recenze mě ještě víc nalákala. Asi brzy navštívím knihovnu.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.