Anna Karenina by Leo Tolstoy

15. january 2011 at 12:12 | Adelle |  books
S touto knihou jsem sváděla někonečný boj. Je to kniha, kterou jsem pravděpodobně četla nejdéle, 3 měsíce. Částečně se za to stydím, ale na jednu stranu jsem vděčná a pyšná, že jsem to nakonec nevzdala. I když jsem mnohokrát tvrdila, že už to vzdávám, vždycky jsem v sobě našla ještě trochu energie a pustila se znovu do čtení. A rozhodně jsem něudělala špatně. Anna Karenina je dle mého názoru opravdu pozoruhodná literární postava, ale také jedna z nejhezčích. Po úspěšném absolvování referátu, který můj profesor označil za "profesionální", jsem se rozhodla s tímto veledílem seznámit i vás. Prosím nekopírovat obsah!!

Anna Karenina
Lev Nikolajevič Tolstoj
Překlad: Taťjana Hašková
Hl. postavy: Kareninová, Alexandr Alexandrovič Karenin, Alexandr Vronskij, Stěpan Arkaďjič Oblonskij, Darja Alexandrovna Oblonská (Dolly), Konstantin Dmitrič Levin, Jekatěrina Alexandrovna Ščerbacká (Kitty)
carrefour.blog.cz

Obsah:
Román začíná rodinnou krizí manželů Oblonských. Dolly Oblonská zjistí, že jí byl její manžel nevěrný a je rozhodnutá ho opustit. Stěpan Oblonskij si uvědomuje svůj přešlap, který se snaží vyřešit tím, že poprosí svou sestru Annu Kareninu, aby je pomohla opět smířit. Dolly seznámila Annu se svou mladší sestrou Kitty Ščerbackou, která si právě vybírá ženicha. O její ruku se uchází dva muži: důstojník Vronskij a její dlouholetý přítel Konstantin Levin, který ji opravdově miluje. Kitty se ale rozhodla pro Vronského. Ten však neměl nikdy v úmyslu si ji vzít, a když potkal v Moskvě Annu, okamžitě se do ní zamiloval a na plese s ní protančil celý večer. Kitty, zlomena nešťastnou láskou, odjíždí do ciziny. Lituje odmítnutí Levina, protože si uvědomila, že ho vlastně moc milovala.
Anna si uvědomí, co způsobila, a rozhodne se vrátit do Petrohradu k manželovi, kterého nemiluje, a k synovi Serjožovi. Také se bojí, že podlehne citům k Vronskému. Ten ji však pronásleduje a Anna se nakonec poddává.
Celý tento vztah ji ale ničí, protože nedovede být pokrytecká, nedokáže se přetvařovat a svůj poměr netají. To je důvodem, proč ji společnost nekompromisně odsuzuje. Po zjištění těhotenství se Anna vyzpovídá manželovi a opustí jej. Tím se ale ruku v ruce vzdává také svého syna. Po těžkém porodu Anna odjíždí s Vronským do ciziny, i když s manželem ještě stále není rozvedená.
Mezitím se Kitty opět setkává s Levinem. Jejich láska se ještě prohloubí, Levin ji znovu požádá o ruku a po svatbě žijí šťastně na venkově. Dolly Oblonská nakonec s manželem zůstává, i když ví, že stále má poměr, jelikož nechce připustit žádný další skandál.
Vronský se s Annou často hádá. Nedokáže pochopit, že pro Annu znamená celý svět, a to doslova, protože je naprosto izolovaná od společnosti. Anna trpí odloučením od syna, a tak začne na Vronského žárlit. A ačkoliv ji Vronský miluje z celého srdce, cítí se svázán a nezvládá tento tlak.
Anna nakonec nevidí jiné východisko a rozhodne se svůj život ukončit skokem pod vlak. Když se Vronský dozví o její sebevraždě, ztrácí smysl svého života a nastupuje jako dobrovolník do války proti Turkům.

Ukázka:
"Chtěla se vrhnout pod první vůz, jehož střed se octl proti ní. Ale začala si sundávat z ruky červenou kabelku a to ji zdrželo, až už bylo pozdě, střed vozu ji minul. Musela čekat na další vůz. Zmocnil se jí pocit, jaký mívala, když se při koupání chystala vejít do vody, a udělala si křížek. Navyklý pohyb při znamení kříže vyvolal v její duši celý řetěz dětských i dívčích vzpomínek, temnota, která jí všecko zahalovala, náhle spadla a na okamžik před ní vyvstal život se všemi hřejivými minulými radostmi. Ale nespouštěla zrak z kol druhého vozu, který se blížil. A přesně ve chvíli, kdy byl střed mezi koly proti ní, odhodila červenou kabelku, s hlavou vtaženou mezi ramena padla pod vůz na ruce a lehce, jaky by chtěla hned zase vstát, poklekla. A v témž okamžiku se zhrozila, co dělá. Kde to je? Co to dělá? Proč? Chtěla se zvednout a uskočit zpět; ale cosi obrovského, neúprosného ji udeřilo do hlavy a vleklo ji za záda. "Panebože, odpusť mi všecko!" hlesla, když si uvědomila, že zápas je marný. Stařeček cosi mumlal a pracoval s železem. A svíce, při níž četla knihu plnou nepokoje, klamu, bolesti a zla, ta svíce vzplanula jasnějším světlem než kdy jindy, ozářila jí vše, co předtím bylo obestřeno tmou, zapraskala, začala skomírat a zhasla navždy."

Názor:
Jak už jsem se zmínila, tento román pro mě mnoho znamená. Když se nad tím tak zamyslím, tak se mi také líbila, ale místy byla velmi zdlouhavá a nudná. Přesto někdy nezajímavé pasáže popisující zemědělské postupy byly překonány skvělými dialogy a až neuvěřitelým vykreslením ledských charakterů a jejich vnitřích pocitů. Paradoxně mě více zaujal příběh Kitty a Levina než Anny s Vronským, ale pravděpodobně se tento pocit odvíjí od většího "happyendu", který osud Kitty a Levina potkal. Jednoduše je to skvělá kniha. Nicméně bych ji doporučila pouze sečtělým čtenářům, jelikož je to četba opravdu náročná.
 


Poll


Comments

1 Markéta Markéta | Web | 30. january 2011 at 15:49 | React

Takovýhle boj s knihou moc dobře znám, vzpomínám si např. na Staré pověsti české, Sophiinu volbu, Němou barikádu a vlastně i veršovanou Odysseiu, to byla taky slušná kláda ;-)
Annu jsem zatím nečetla, ale rozhodně mě to čeká ;-)
Gratuluji k zhodnocení referátu od profesora, něco takového moc potěší ;-)

2 Haley Haley | Web | 7. february 2011 at 19:18 | React

Postavu Kareniny nemám vůbec ráda. Není mi sympatická. Četla jsem teprve první díl knížky, včera jsem si pujčila druhý. Mám ráda rodinu Oblonských i Levina s Kitty. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál, jsem zvědavá :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.