Getting to know new things is important.

5. march 2011 at 21:28 | Adelle |  diary
Jelikož vás všechny zaujal projekt zapojení vysokoškoláků z celého světa do výuky u nás na škole, rozhodla jsem se vám minulý týden s nimi popsat. Pouze ve stručnosti, protože jakkoliv ideálně tato akce působí, většinu času jsme se stejně věnovali fyzice a literatuře.

Vše začalo příjezdem samotných studentů, který se obešel dokonce bez slavnostních famfár (což je u naší školy velmi neobvyklé). Později se začali rozkoukávat a po lehce rozpačitém úvodu v tělocvičně následovalo několik zajímavých dnů.
Hned v úterý jsme měli první hodinu, kterou vedla Ivana, studentka diplomacie a mezinárodních vztahů z Makedonie a Renan (čti Henan), student inženýrství z Brazílie. Každý měl vždy připravenou prezentaci na určité téma. Nás čekal obecný úvod a přiblížení země, ze které pochází, se zaměřením na vzdělávací systém. Renan se rozpovídal o všemožných "vymoženostech", které Brazílie nabízí, čímž rozpoutal dlouhou diskuzi. Ačkoliv po exotice působilo seznámení s Makedonií "zašedle", opak byl pravdou a i v druhé části jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí.
Na poslední půlhodinku pak přiběhla drobounká Číňanka Wang Shuo, která nás v rychlosti seznámila s čínským počítáním na prstech, které se od toho našeho výrazně liší. Ukázala nám také základní postoj v tai-či, popsala čínské dynastie a zazpívala operu. A velmi dobře.

Další příležitost s cizinci se nám naskytla až ve čtvrtek. Absolvovali jsem tématický blok - kultura, jehož součástí byla literatura, hudba, filmografie a kuchyně. Opět jsme se potkali s Ivanou a poznali jsme Paolu z Peru. Měla pouze 19 let, ale už (díky peruánskému školnímu systému) studovala třetím rokem univerzitu. Byla velmi energická a nemohla přestat mluvit. Znovu jsme se dozvěděli spoustu věcí a zároveň je také seznámili z českými zvyky a kulturou.
Mezi další zahraniční studenty se zařadil také Drew ze Spojených států, Sofya z Ruska a Andrej z Běloruska.

Podle mého názoru to byla velmi vydařená akce, která byla završena projevem hlavních aktérů, kteří děkovali hostitelským rodinám a nám, že jsme jim připravili takové příjemné prostředí. Moc se jim v Ostravě líbilo, až na tu ukrutánskou zimu, která minulý týden panovala. Osobně jsem si odnesla spoustu zkušeností, rozmluvila jsem se a s konečnou platností si ujasnila, že chci studovat čínštinu.
 


Poll

Jaké je vaše nejoblíbenější roční období?

Jaro
Léto
Podzim
Zima

Comments

1 Markéta Markéta | Web | 5. march 2011 at 22:29 | React

Zní to opravdu zajímavě, muselo to být skvělé takhle se seznámit s lidmi a kulturou z různých koutů světa! Chceš studovat čínštinu? Páni! Já mám takovou tajnou oblibu zase v japonštině, ale asi bych neměla nervy se to učit x) Ale Tobě držím palce, ať ti to vyjde ;-)

2 Nine (DH) Nine (DH) | Web | 6. march 2011 at 10:57 | React

Ahá, tak opravdu to bylo tak zajímavě, jak se to i tvářilo, když jsi o tom informovala v předchozím článku :-)
Mě by bavil hlavně ten čtvrteční program :-D :-)
Čím se liší to počítání na prstech?
A ještě mě zaujalo, že jí je 19 a už je 3. rokem na univerzitě :-) To v ČR se tam tak akorát nastupuje... :-D :-)

3 valleria valleria | Web | 12. march 2011 at 20:16 | React

To musel být opravdu zážitek, u nás by se nic takového nekonalo :( :D
To bych taky chtěla takový mezinárodní projekt.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.