The Hunger Games by Suzanne Collins

16. march 2012 at 22:46 | Adelle |  books
Asi v prosinci loňského roku jsem se rozhodla, že musím načíst knihy do povinné četby k maturitě a že si tedy nebudu ke čtení vybírat nic svého, současného. A svůj slib porušila pouze anglickou verzí Stmívání od Stephenie Meyer. Vše se ale změnilo ve středu, kdy jsem neodolala nátlaku a stáhla si elektronickou verzi prvního dílu trilogie The Hunger Games. Bohužel nemám čtečku, takže po dvou dnech zírání do notebooku mé oči nevypadaly ani trochu zdravě a hlava se mi ještě dneska chtěla rozletět na střepy. Shrnout to ale můžu jednou větou. Stálo to za to.

The Hunger Games - Aréna Smrti
Suzanne Collins
překlad - Mgr. Zdík Dušek, PhD.
hl. postavy - Katniss, Peeta, Hurikán, Routa


Příběh se odehrává v troská Severní Ameriky, ve které se rozkládá země Panem s hlavním městem Kapitol. Země je rozdělela do dvanácti krajů, které jsou pořád přísně střeženy. Jednou ročně se v Kapitolu konají Hladové hry. Jedná se o soutěž, ve které mezi sebou bojuje 24 dětí (jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje) ve věku od 12ti do 18ti let o život. Tímto si Kapitol udržuje poslušnost všech občanů, hry také slouží jako jakýsi trest za odboj v minulosti, který byl krvavě potlačen.
Katniss se už ve svých 16ti letech stará o svou matku a mladší sestru, hledá potravu a obchoduje na černému trhu. Když je však její sestra vybrána, aby bojovala v Hladových hrách, příhlásí se jako dobrovolník místo ní. Společně s chlapcem Peetou odjíždí do kapitolu, aby se utkala se svými protivníky. Její úkol je prostý. Přežít.Oficiálně je kniha označována za sci-fi román pro mladé s fantastickými prvky a jistou dávkou romantiky. Já bych ještě dodala, že se tam objevují také hororové pasáže. (Aby autorka dokázala pořádně vylíčit krutost vládců Panemu.) Jedná se o velice strhující příběh, který se vás chytne a už nepustí. Děj má spád a každá kapitola je zakončena malým (a někdy pořádně velkým) cliffhangerem, takže knihu vlastně ani nejde odložit.
Když jsem se zamyslela, zjistila jsem, že ve mě čtení Hunger Games vyvolává jistou nostalgii a připomíná mi Stmívání. Rozhodně ne svým příběhěm, to je úplně jiný šálek kávy, ale tím, jak moc zažraná jsem do té knihy byla. Mým problémem je vždy to, že když se mi něco zalíbí, vrhnu se po tom po hlavě a nic mě nedokáže zastavit. Někdy jsem za to ale ráda.

Máte-li tedy chuť si odpočinout od klasické literatury, zaujal-li vás můj lehký nástin děje, nebo prostě zrovna nemáte co číst, vřele vám celou trilogii (i když jsem zatím u druhého dílu) doporučuji. Vždyť co se může stát? Maximálně se vám to nebude líbit a knihu odložíte ještě před jejím vyvrcholením. Já jsem to ale nedokázala.
 


Comments

1 Markéta Markéta | Web | 17. march 2012 at 18:42 | React

Už jsem o tvé nové posedlosti četla na Twitteru ;) O Hunger Games jsem zatím slyšela jenom díky písničce Safe & Sound, kterou k tomu filmu nazpívala Taylor Swift. Jak jsi o tom začala poslední dobou mluvit, tak jsem se podívala na jeden trailer, který mě moc nezaujal, ale ten, co tu máš na blogu byl o dost lepší, i když pořád si nejsem jistá, jestli by mě to dokázalo tak zaujmout.
Co se knihy týká - má rozhodně zajímavý námět a zaujaly mě ty hororové prvky, o kterých píšeš ;-). Možná se po té knížce podívám. Napřed ale musím dočíst jednu katastrofu k referátu :D

2 valleria valleria | Web | 17. march 2012 at 21:51 | React

Tak už konečně mám nějaké znalosti :) Asi bych se ve volných chvílích měla věnovat učení, ale pokusím se přečíst si to, případně to jistí prázdniny :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.